Z histórie ODOS


Združenie založilo niekoľko nadšencov v roku 2001 v Michalovciach. Ich cieľom bolo pripojiť sa ku Globálnemu Anti-stigma programu "Schizofphrenia - Open the Door" (Schizofrénia - Otvorme dvere) zameranému na prekonanie stigmy a diskriminácie v súvislosti so schizofréniou. Program bežal v 20 krajinách sveta pod záštitou Svetovej Psychiatrickej Asociácie (WPA). ODOS sa stal jeho súčasťou vytvorením slovenského destigmatizačného programu.

Hlavnými cieľmi programu na Slovensku bolo vytvoriť podmienky pre ľudí s duševnou poruchou na ich integráciu do spoločnosti. Ešte v roku 2001 ODOS v Michalovciach založil Klub ľudí so schizofréniou. Jeho členovia sa učili na pravidelných stretnutiach lepšie spoznávať prejavy ochorenia a odovzdávali si skúsenosti ako žiť s týmto ochorením.

Niekoľkí členovia klubu ľudí so schizofréniou sa zapojili do medzinárodného mediálneho projektu "Proti predstavám v hlave", ktorý vznikol za spolupráce s asociáciou Irrsinning Menschlich v Lipsku. Nemeckí filmári školili účastníkov projektu ako komunikovať s médiami, ako pracovať s kamerou a ako nakrútiť film. Výsledkom ich spolupráce bolo vytvorenie filmového dokumentu "Šéfom je pacient" prezentovaného na medzinárodnom workshope amatérskych tvorcov v Nemecku a počas jarnej kampane ODOS v Auparku v roku 2004 v Bratislave.

Mediálny projekt ODOS dal podnet ku vzniku "Mediálnej skupiny Ozvena", ktorá postupne prešla od zaznamenávania miestnych aktivít v Michalovciach ku dokumentovaniu podujatí v ostatných členských združeniach ODOS na celom Slovensku.

Destigmatizačný program prispel ku integrácii duševne chorých do spoločnosti budovaním komunitných služieb. Počas rokov 2002 a 2003 boli vytvorené prvé miesta chráneného bývania v Michalovciach a boli zriadené dve chránené dielne - čajovňa "Karolína" v centre mesta a už spomínaná "Mediálna skupina Ozvena".

V nasledujúcich rokoch ich prevádzkovala nezisková organizácia Integra, n.o. v Michalovciach, s ktorou ODOS spolupracoval na mnohých projektoch.

Druhou dôležitou oblasťou slovenského destigmatizačného programu bola ochrana ľudských práv ľudí s duševnou poruchou. V rámci združenia vznikla skupina pacientskych dôverníkov (ľudí v minulosti liečených na psychiatrii), ktorí navštevovali pacientov hospitalizovaných v Psychiatrickej nemocnici v Michalovciach. Poskytovali im podporu, hovorili o svojich skúsenostiach ako fungovať v bežnom živote. Dôverníci sa na svoju prácu pripravovali na školeniach o poskytovaní sociálneho poradenstva, učili sa ako komunikovať s pacientmi na psychiatrii aby nepreťažili sami seba. Projekt trval dva roky a hospitalizovaní pacienti ho hodnotili ako úspešný.

Flag Counter